OPSKRIFT: INGEFÆRSHOTS

Som jeg tidligere har nævnt, så er jeg begyndt at tage et ingefærshot hver morgen. Jeg laver det selv, men har også smagt nogle på flaske – det er lidt alt efter, hvad jeg lige har tid til.
Det jeg selv laver holder 1-2 uger, og giver 1 til halvanden flasker. Jeg bruger bare en normal vandflaske.
Den ingefær jeg bruger køber jeg i Løvbjerg, da det er der det er billigst og man kan købe det i løsvægt. Det kan dog efterhånden købes i de fleste supermarkeder.
Jeg putter citron i min, da jeg synes ingefæren har en lidt krads smag – dog kan man sagtens undlade citronen, det ved jeg min farmor gør.
Du skal bruge ca så meget ingefær (jeg øjemåler bare), og du kan altid tilføje mere, hvis du vil have den stærkere. Samt en frisk citron.
Jeg skærer to forholdsvist tykke skiver citron. River noget af ingefæren og skærer resten i forholdsvist små stykker. Jeg gør dette for at få mest muligt saft ud af roden.
Så hælder jeg det over i en gryde med vand. For at måle, hvor meget vand jeg skal bruge, så tager jeg den vandflaske jeg vil hælde det op i og fylder den med vand to gange. Jeg lader denne mikstur småkoge i 15 minutter, hvorefter den får lov at trække i 15 minutter også.
Derefter sier jeg al væsken fra.
Og til slut bliver det hele hældt på flaske.
Har du en god opskrift til ingefærshots?
Husk, at du altid kan følge mig på de sociale medier // You can always follow me on my social medias:
Bloglovin
Instagram
Snapchat; simone1998x
// This blogpost is a little recipe on how I make my ginger shots, I take a shot every morning to prevent getting sick. My recipe is quite simple, and doesn’t really have any specific measurements. I use ginger, water and a lemon, and you don’t have to use the lemon. You can follow the picture guide, and regarding the water, I just use the bottle I want to have the ginger shot in, and put water in the bottle twice and put it in the pan. I let it simmer boil -ish for about 15 minutes, and then I just let it stand for 15 minutes more, where I then pour the liquid in the bottle //
[…] Selvom jeg tager mine daglige ingefær shots – som du forøvrigt kan finde opskrift på her – så har jeg bare haft behov for et mirakel. Jeg har taget panodil hot, som forøvrigt er […]